NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


czwartek, 17 kwietnia 2014

Baba Chanel w Teatrze Wybrzeże

Dzisiaj trochę nietypowa recenzja. Nietypowa dlatego, że zazwyczaj piszę o strawie dla ciała, a dzisiaj będzie o strawie dla ducha.

Wieczór upłynął pod znakiem "Baby Chanel" brawurowo zagranej na deskach sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Rozbłyskają światła i naszym oczom ukazuje się pięcioro mężczyzn ubranych w kolorowe, trochę kiczowate stroje  (suknie i kokoszniki na głowach) przyjmujących gromkie brawa rozbrzmiewające w tle. Dowiadujemy się, że własnie zakończył się kolejny, tym razem jubileuszowy koncert inwalidek śpiewających w zespole Olśnienie, a same pieśniarki świętują dziesięciolecie istnienia swojego zespołu na zapleczu w Domu Kultury Stowarzyszenia Głuchoniemych gdzieś w Rosji. Podczas trwania przygotowań do imprezy jubileuszowej z rozmów dowiadujemy się, że "panie" są w wieku mocno emerytalnym (najstarsza za kilka dni kończy 90 lat), a z wzajemnych uszczypliwości których sobie nie szczędzą możemy wywnioskować, że nie darzą się wzajemną sympatią. Trwa impreza, leje się alkohol, rozwiązują się języki. Pomimo tego, że już wiemy że panie nie potrafią śpiewać bawimy się ich fascynacją własnym "talentem" i snuciem artystycznych planów na przyszłość. Śmiejemy się do łez. Pojawia się dużo młodszy szef zespołu , który utwierdza emerytki w przekonaniu że są najlepsze i pozwala się kokietować przez dużo starsze od siebie pieśniarki. Wzbudza to kolejne fale śmiechu. Kiedy już zabawa trwa w najlepsze i  ubyło sporo alkoholu szef zespołu informuje pieśniarki, że idzie nowe i przedstawia im nową członkinie zespołu - tytułową babę Chanel. Baba Chanel jest młodą i bardzo atrakcyjną emerytką, która potrafi śpiewać. Ma zostać twarzą zespołu, a dotychczasowe pieśniarki maja iść w cień. Pomimo wzajemnej niechęci do siebie jednoczą siły i buntują się przeciwko temu...

"Baba Chanel" jest sztuką, która porusza trudne tematy starości i  samotności, a także poszukiwania własnej definicji szczęścia i sensu życia. Bawiąc i śmiejąc się z wzajemnych uszczypliwości, których "panie" sobie nie szczędzą, a także z kokietowania przez nie dużo młodszego szefa zespołu zaczynamy rozumieć, że niezależnie od wieku każdy ma prawo do miłości i do szczęścia. Dociera do nas, że niezależnie od wieku każdy z nas ma swoje marzenia i pragnienia, które nawet jeśli wydają się innym banalne i śmieszne, dla nas są istotą życia i sensem naszego funkcjonowania w świecie. Uzmysławiamy sobie, że każdy z nas ma prawo walczyć o to, żeby móc wyrazić siebie i być przez to w pełni szczęsliwym.

Zdecydowanie warto zobaczyć.


1 komentarz:

 1. Nie mogę się nie podzielić opinią na temat wczorajszej wizyty w Teatrze Wybrzeże.

  Otóż wybrałem się z Wojtkiem na spektakl p.t. "Baba Chanel" - co za sztuka!

  Nie sposób ująć w komentarzu wszystkiego, ale nie można zapomnieć o tak ważnym w tej sztuce ujęciu problemu tak bliskiemu każdemu z nas: starości i zawiści wobec drugiego człowieka.

  Pięć emerytek, które stworzyły zespół "Olśnienie" spędza wspólny czas na próbach śpiewu, które prowadzi dużo młodszy "szef zespołu". Pięć jakże różnych postaci, nie szczędzących sobie złożliwości, złości i ludzkiej zawiści, potrafi się zmobilizować do uczczenia 10 rocznicy powstania zespołu.

  I oto nagle "szef" przyprowadza na imprezę jublieuszową, zakrapianą alkoholem, tytułową Babę Chanel, która ma się stać nową twarzą zespołu. Spotyka się ze zdecydowanym oporem i po spożyciu dużej dawki alkoholu pokazuje swoją prawdziwą twarz. Wcześniej kokietowane przez niego emerytki stają się nagle starymi, śmierdzącymi babami, które zostają ostatecznie pozostawione same sobie.

  To sztuka tyle trudna, tyle dramatyczna ile pełna humoru i prawdziwych łez śmiechu dzięki wspaniałej grze aktorskiej i dialogów prowadzonych między bohaterkami, którymi chyba jednak stają się emerytki, a nie Baba Chanel.

  Serdecznie polecam i zachęcam do wizyty w Teatrze Wybrzeże na tym właśnie spektaklu.

  OdpowiedzUsuń

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html