NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


sobota, 12 kwietnia 2014

Kawa Kopi Luwak

Dzięki moim wspaniałym Przyjaciołom otrzymałem najwspanialszy prezent, o którym zawsze marzyłem: najdroższa i najbardziej luksusowa kawa świata 

Kawa Kopi Luwak (Kopi = kawa, Luwak = cyweta) pojawiła się na rynku końcem XIX wieku za sprawą rodziny Widjaja z Dżakarty. Darmawan Widjaja, jeden z potomków słynnego rodu pamięta, jak w latach trzydziestych, kiedy Indonezja była jeszcze pod panowaniem Holendrów, jego rodzina sprzedawała rzadko spotykanie, wyjątkowe ziarna kawy bogatym holenderskim urzędnikom. Dziesięć kilogramów miesięcznie kupował pewien chiński sklep, który istnieje od 1878 roku w północnej części Dżakarty do dnia dzisiejszego. Pozostaje jednak jedno pytanie: w jaki sposób ktokolwiek, kiedykolwiek wpadł na pomysł, by napić się kawy, która pochodzi z odchodów cywety? "To część z indonezyjskiej kultury", powiedziała Shenny Widjaja. "Tutaj nic się nie zmarnuje".. 

Cyweta jest to drapieżnik z rodziny łaszowatych, zwany łaskunem Muzang lub popularnie cywetą. To niewielkie zwierzę bardzo chętnie zjada owoce kawowca, które następnie nadtrawione są wydalane i zbierane przez miejscową ludność. 

W czym tkwi jej szczególny smak i aromat? 

Jedna z teorii głosi, że cyweta jest po prostu ekspertem w wyborze najlepszych ziaren kawy. Wybiera tylko najsłodsze, najbardziej dojrzałe i pięknie wybarwione na kolor czerwony owoce kawowca. Miąższ owoców zostaje strawiony, ale samo nasiono nie, lecz po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalany. Po przejściu przez przez przewód pokarmowy ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, niepowtarzalny aromat. Po oczyszczeniu i wypaleniu, kawę przetwarza się w typowy sposób. 

Dlaczego nikt nie podjął się produkcji tej kawy na dużą skalę? 
Według niektórych ekspertów nie jest to możliwe, ponieważ cywety w niewoli przestają jeść owoce kawowca. 

Dlaczego jest tak droga? 
Ponieważ w poszukiwaniu odchodów miejscowa ludność „przeczesując” plantacje znajduje jedynie kilkaset kilogramów kawy rocznie. 

Jak rozpoznać fałszywą od prawdziwej kawy? 
Według naszych doświadczeń, główna różnica tkwi w smaku. Prawdziwa kawa Kopi Luwak w przeciwieństwie do innych palonych kaw jest łagodniejsza i po przełknięciu nie pozostawia charakterystycznego gorzkiego smaku w ustach. Dzieje się tak ze względu na mniejszą zawartość białka w kawie, które podczas trawienia zostaje rozbite i wypłukane z ziaren. 

Tak więc w 40-e urodziny wchodzę z "gównianym" prezentem, ale za to baaaaaaardzo zadowolony z tegoż :))))))

Jeszcze raz bardzo dziękuję 


przedruk z :http://www.tommycafe.pl/pl/kawa-top-arabica/212-kawa-kopi-luwak-sumatra-5901721760516.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html