NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


niedziela, 18 maja 2014

La Bocca Gdańsk

Kilka dni temu trafiłem na obszerny artykuł opisujący nowy lokal na gdańskiej Zaspie, serwujący włoską pizzę. La Bocca - bo o tym lokalu jest mowa - w opinii recenzentki serwuje prawdziwie włoską pizzę. 

Nie ukrywam, że pizza - pomimo swojej prostoty - jest daniem trudnym, dlatego chętnie smakosze podjęli wyzwanie i na niedzielny obiad udali się na ul. Startową 30 żeby sprawdzić, czym lokal zachwycił piszącą.

Lokal był zapełniony gośćmi w 100%. Nieczęsty to widok w przypadku lokali położonych poza ścisłym centrum miasta i nie znajdujących się w galeriach handlowych. Przyjąłem to za dobrą monetę. Pierwsze wrażenie po wejściu do lokalu jest bardzo pozytywne. Lokal jest nieduży, ale bardzo przytulny. Złamana biel ścian w połączeniu z cegłą i dużą ilością drewna oraz prosty wystrój nadaje wnętrzu lekkości, tak charakterystycznej dla włoskich lokali. W centralnej części bufetu oczywiście wielki piec ze skwierczącymi kawałkami drewna, w którym jest pieczona pizza. Nadaje klimatu, ale też daje sporo ciepła. W lokalu nie zauważyłem klimatyzacji, więc w pełni lata może już nie być tak przytulnie. Na stole w charakterze karty dań ulotka z ich wykazem. Lokal serwuje 30 rodzajów pizzy. Po chwili podszedł do stolika przemiły Pan, który po zadaniu kilku "pytań kontrolnych" zaproponował odpowiednie danie. Zostało już tylko czekać na zamówioną pizzę Parma (sos, mozarella, szynka parmeńska, orzechy włoskie, parmezan) oraz pizzę Dolomit (sos, mozarella, szynka parmeńska, mascarpone, rukola). W czasie oczekiwania na danie pojawiły się na stole oryginalne włoskie oliwy: z dodatkiem czosnku i dodatkiem trufli.

Na zamówione danie czekaliśmy około 25 minut. Sporo jak na pizzę. Pierwsze wrażenie: na placku mnóstwo pustych miejsc, które nie były wypełnione żadnymi dodatkami, z wyjątkiem sera. Wbrew opisowi z recenzji nad pizzą nie unosił się intensywny aromat prawdziwej Prosciutto di Parma ani balsamiczny zapach orzechów włoskich. Nie były też wyczuwalne żadne zioła ani sos, który miał się znajdować na pizzy. Nie ukrywam, że połączenie orzechów włoskich, szynki parmeńskiej i mozarelli wzmocnionej dodatkowo smakiem oliwy truflowej dało bardzo ciekawy efekt smakowy. Ogólnie jednak pizza jako całość była moim zdaniem niedorobiona. Brakowało jej "pazura", który powoduje że po wyjściu z lokalu czuje się charakterystyczny smak dania. Druga pizza również stanowiła ciekawe połączenie smakowe - mascarpone nadał całemu daniu lekkiego smaku. Również jednak w tym daniu nie były wyczuwalne żadne zioła czy sos. Również w tej pizzy brakowało "pazura". Samo ciasto było dobre, ale tylko dobre. Włoskie charakteryzuje się tym, że nawet samo z oliwą smakuje rewelacyjnie. W przypadku La Bocca nie smakowało. W miarę stygnięcia robiło się coraz bardziej gumowate i smakowało coraz gorzej przybierając wyraźnie mączny posmak. Włoskie jest kruche, z charakterystycznie przyrumienionym i chrupkim rantem. 

Myślę, że lokal ma potencjał i właściciele są w stanie oferować bardzo dobre dania. Podane teraz placki były dobre, ale tylko dobre. Na miano "prawdziwie włoskich" muszą sobie jednak dopiero zapracować. Dlatego też zawarte w menu ostrzeżenie, iż "smaki w La Bocca mogą uzależniać" należy potraktować raczej jako kierunek pożądanych zmian, niż stanu faktycznego.

Na zakończenie warto wspomnieć o cenach, ponieważ należą do bardzo wysokich, jak na lokal umiejscowiony pośród gdańskiego blokowiska. O ile cena zwykłych rodzajów pizzy  o średnicy ok. 30 cm z 3-4 składnikami mieści się w granicach rozsądku (17-23zł), o tyle żądanie za pizzę z dodatkiem szynki parmeńskiej ok 30 zł już rozsądne nie jest. Za taką kwotę możemy zjeść pizzę z szynka parmeńską chociażby w La Cucina na gdańskim Starym Mieście czy Sempre na gdańskiej Starówce lub sopockim Monciaku. A te lokale zdecydowanie serwują prawdziwą włoską pizzę, o czym smakosze mogli się przekonać osobiście.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html