NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


czwartek, 31 lipca 2014

Czarownice z Salem, Teatr Wybrzeże

Dziś o kolejnej strawie dla ducha. Czarownice z Salem grane na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Unosi się kurtyna i oczom widzów ukazuje się scena pokryta błotem, a na niej podświetlony podest. W głębi wielki fortepian i muzyka grana na żywo. W trakcie wyśpiewanej na rockową nutę Girls just wanna have some fun Cyndii Lauper poznajemy zespół The Witches, główne bohaterki późniejszych wydarzeń. Muzyka, papierosy, alkohol, nagie dziewczyny... Niczym Woodstock 1964. Czy to aby na pewno rok  1692 i Salem - mała wioska na końcu amerykańskiego świata, gdzie w XVII w odbyły się procesy i egzekucje rzekomych czarownic?

Następny dzień i zwykłe życie farmerów. Przerwane dziwną chorobą uczestniczek nocnej zabawy. Córka pastora Betty Parris i jej kuzynka Abigail Williams, a także kilka innych dziewcząt zachorowały. Wstrząsały nimi konwulsje, mdlały i zapadały w dziwną śpiączkę. Chcąc uchronić się przed konsekwencjami swoich nocnych wybryków twierdziły, że zostały zaczarowane przez mieszkanki Salem, które parały się czarną magią i podpisały pakt z diabłem. Ustanowiono wówczas sąd w Salem. Stosując tortury, śledczy sprawili, że duża grupa osób przyznała się do winy. W rezultacie skazano około 80 osób, w tym 20 na karę śmierci. Wśród powieszonych znalazły się głównie starsze kobiety, żebraczki i sam pastor, który zaczął odmawiać pomocy przy kolejnych aresztowaniach.

Podczas kolejnych  scen dowiadujemy się o mrocznych tajemnicach mieszkańców Salem. Romanse, wzajemne animozje oraz zazdrość prowadzące do nakręcania spirali zła. "Polowanie na czarownice" stało się pretekstem do rozważań nad naturą człowieka: nad złem, zawiścią, zazdrością i nieokiełznanym pragnieniem posiadania. Sceny z procesu nad czarownicami pokazują, jak żądza zawładnięciem cudzym majątkiem, żądza władzy i pokusa nadużywania władzy (pastor, sędzia) czy zwykłe ludzkie pożądanie i namiętność mogą mieć dramatyczne zakończenie. Pokazują też, jak próba narzucenia innym swojej religii i światopoglądu mogą prowadzić do zguby. Zaśpiewane Bad Things Jace Everett podkreślają dziejące się zło, a błoto zalegające na scenie staje się symbolem zła, w którym tarzają się dosłownie i w przenośni bohaterowie wydarzeń.

Czarownice z Salem to również ukazanie dramatu człowieka, który z jednej strony wie że w swoim życiu zrobił źle, ale z drugiej strony nie zatracił swojego człowieczeństwa i zasad moralnych, które wyznaje w życiu. John Proctor, miejscowy farmer wykorzystując chorobę zony po porodzie kolejnego dziecka uległ żądzy i romansował z Abigail. Dziewczyna początkowo oskarżona o czary uległa "cudownemu nawróceniu" i wykorzystując swoją pozycję "nawróconej" wykorzystuje sytuację do uzyskania osobistych korzyści. Dla niej jest to pozbycie się żony Proctora by zając jej miejsce. Oskarża zatem żonę Proctora o czary. Proctor chcąc uratować swoją żonę, którą ciągle kocha, wyznaje publicznie, że cudzołożył z Abigail. Ta wszystkiemu zaprzecza i widząc, że nie zatrzyma kochanka pogrąża i jego. Proctor wie, że może uratować siebie i swoją żonę zaprzeczając wartościom, które wyznaje. Nie potrafi jednak tego zrobić... Dramat Proctora zostaje podkreślony zaśpiewaną psychodelicznie Sweet Dreams Eurythmics.

Wydarzenia z Salem są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

Zdecydowanie warto poświęcić swój czas na wizytę w Salem Brawurowo zagrana i zaśpiewana sztuka. Fantastyczna scenografia, która idealnie wpisuje się w uniwersalność prawd poruszanych w sztuce. Salem 1692? Woodstock 1964? A może gdzieś w Polsce lub na świecie a.d. 2014? Wszystkie odpowiedzi są niestety prawidłowe...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html