NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


czwartek, 5 marca 2015

Pyszna kuchnia regionalna na początku (końcu) Polski :)


Dla niektórych początek a dla innych koniec Polski. Hel. Niewielkie miasteczko znajdujące się nad Morzem Bałtyckim, będące ośrodkiem turystycznym oraz ośrodkiem rybołówstwa. Idealne miejsce zatem, żeby wybrać się tutaj na niedzielny obiad złożony z ryb, a potem na poobiedni spacer na nadmorską promenadę. 


Spacerując głównym deptakiem Helu mijaliśmy po drodze wiele restauracji. Poza sezonem wiele z nich jest jednak zamknięte. Maszoperia jest jednym z kilku lokali całorocznych. Nazwa lokalu nawiązuje do rybnej tradycji tego miejsca. Maszoperia bowiem to nic innego jak zespół rybaków razem prowadzących połowy na morzu. Ta forma współpracy Kaszubów na Pomorzu funkcjonuje od czasów średniowiecza aż po dziś dzień. 

Lokal umiejscowiony jest w połączonych dwóch chatach rybackich. Jest to miejsce z tradycjami, ponieważ działa nieprzerwanie od 35 lat. Wnętrze lokalu ma układ chaty rybackiej podzielonej na izby. Pomieszczenia są wykończone w drewnie, dekoracje i drewniane meble nawiązują do kaszubskiej tradycji. W jednym z pomieszczeń znajduje się kominek, dzięki czemu w całym lokalu czuć przyjemny zapach palonego drewna. Minusem jest to, że pomieszczenia są mocno niedogrzane.

Karta dań jest bardzo mocno rozbudowana. Królują w niej ryby. Jest sporo dań oznaczonych jako regionalne. Znajdziemy również dania mięsne, dania z krewetek, krabów, raków, żabich udek czy pizzę.

Zamówione przeze mnie dania to: śledź po żydowsku, ostra zupa rybna oraz dorsz smażony podawany w sosie koperkowo-czosnkowym. Sporo dań ma ceny za porcję, jednak ryby wyceniane są wg gramatury.


Instagram


Instagram


Instagram


Instagram


Instagram


Instagram


Instagram




Przystawka, to dwa mięsiste i duże płaty śledziowe w delikatnej marynacie. Podane z pysznym słodko-ostrym sosem pomidorowym, marynowanym pieprzem, marynowaną szalotką oraz marynowanym czosnkiem. Zarówno wygląd jak i smak płatów śledzia potwierdzał, że ryba była świeżo przygotowana. Mięso ryby były jędrne i zbite. Tak dalekie od tego, co zazwyczaj można kupić w sklepach. Wielkość dania powoduje, że swobodnie mogłoby być daniem głównym. Jego smak jako całości: doskonały.

Zupa rybna to tak na dobrą sprawę wariacja na temat zupy rybnej. Bardziej była to rybna zupa gulaszowa. Na bazie  bulionu rybnego przygotowano bardzo ostrą, ale również bardzo smaczną zupę składającą się ze sporej ilości kawałków rybnych i warzyw, w tym papryki.

Danie główne to sporej wielkości filet z dorsza w sosie koperkowo - czosnkowym podany z bukietem surówek i opiekanymi ziemniakami. Podobnie jak w przypadku śledzia dorsz był również zjawiskowo smaczny. Idealnie kruche mięso, którego smak delikatnie podkreślał podany sos. Maszoperia to jedna z niewielu restauracji, która podaje rybę delikatnie przyprawioną ziołami przed usmażeniem. Dzięki temu otrzymujemy bardziej wyraziste w smaku danie. Opieczone ziemniaki były również bardzo smaczne. 

Maszoperia to kolejna restauracja, którą mogę zdecydowanie polecić. Pyszna kuchnia, miła i dyskretna obsługa, ciekawe wnętrze lokalu. Czego można oczekiwać więcej?

Koszt posiłku dla dwóch osób (przystawka, zupa, danie główne, kawa, herbata): 160 zł







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html