NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


sobota, 7 marca 2015

Pyszny Schabowy Raz


Jadąc na trasie z Żukowa do Kościerzyny bardzo często można usłyszeć rzucone hasłowo: schabowy raz. To jest nie tylko jedno z dań, które można zjeść w restauracji zlokalizowanej w niewielkiej kaszubskiej wsi Babi Dół, ale również nazwa tego lokalu. To również kolejny z lokali w pomorskim, który zrewolucjonizowała Magda Gessler. 

Zbaczając nieznacznie z głównej drogi trafiamy do lokalu, który jest stylizowany na wiejski, drewniany dom. Wnętrze restauracji jest również urządzone w wiejskim stylu: drewniane ściany, sufity i podłogi, wielkie drewniane stoły i ławy. Na elementach konstrukcyjnych znajdują się malowane kaszubskie wzory, pod ścianą wielki kominek opalany drewnem. Trochę dziwią słoiki przymocowane do stylizowanych lamp w ramach dekoracji.

W karcie znajdziemy tytułowego schabowego podawanego z kostką, żeberka i golonkę, dania z wieprzowiny, drobiu i ryb, oraz pierogi. W menu znajdziemy również dania z hodowanej na miejscu mulardy czyli kaczo-gęsi faszerowanej jabłkami z dodatkiem żurawiny. Do picia, oprócz tradycyjnej kawy czy herbaty, soków lub piwa możemy zamówić kompot, zsiadłe mleko, maślankę czy sok z kiszonej kapusty.

Zamówione dania to: pulpeciki z dorsza podane ze śledziem w oleju, polędwiczki wieprzowe w sosie borowikowym oraz schabowy.

Instagram

Instagram

Instagram

Instagram

Na początek każdy z gości otrzymuje starter pod postacią pysznego smalcu z chlebem. Pomimo tego, że nie jestem zwolennikiem smalcu, ten podany w lokalu zjadłem z apetytem. Pewnie dlatego, że miał dodatki i nie była nafaszerowany wysmażonymi skwarkami. Zdecydowanie podano za mało chleba w stosunki do ilości smarowidła.


Przystawka to polecane przez Magdę Gessler pulpeciki z dorsza zakwaszane w zalewie podane ze śledziami w oleju z grzybami marynowanymi, kaparem i cebulą z sosem śmietanowo-musztardowym. Pulpety to sporej wielkości kulki prawie w całości zrobione z mięsa ryby, które po usmażeniu przetrzymano w delikatnej zalewie octowej. Doskonałe w smaku. Śledzie podano w postaci pokrojonej w paski. Jako dodatek posłużyła zmacerowana cebula, pokrojone w kosteczkę grzyby marynowane oraz kapary. Śledź, oprócz tego że w oleju, był dodatkowo polany sosem na bazie łagodnej musztardy. Trochę się obawiałem połączenia dwóch różnych dań rybnych na jednym talerzu, jak się okazało jednak zupełnie niepotrzebnie. Połączenie śledzia z musztardą dało bardzo oryginalne i ciekawe zestawienie smakowe. Danie jako całość zdecydowanie polecam. 


Tytułowy schabowy raz jest podawany w trzech gramaturach. Wybrany w rozmiarze XXL (300g) to potężny kotlet zajmujący prawie cały talerz. Mięso bardzo miękkie i soczyste zostało podane w cienkiej i delikatnej panierce. Warto zauważyć, że kość była wielkością proporcjonalna do mięsa, a więc spora. Do mięsa jako dodatki podano świeżo ugotowane ziemniaki z wody oraz pyszną i słodką kapustę zasmażaną. 

Mięso polędwiczki wieprzowej było również soczyste i kruche, chociaż miejscami sprawiało wrażenie niedosmażonej. Podane z sosem na bazie borowików smakowało doskonale. Jako dodatek podano opiekane ziemniaki oraz bukiet surówek. Ziemniaki były chrupiące i smaczne, natomiast surówka smakowała jak ta ze sklepu.

Wizytę uważam za bardzo udaną. Warto delikatnie zboczyć z trasy na schabowego raz.

Koszt posiłku dla dwóch osób (przystawka + zupa, danie główne, kompot): 100 zł
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html