NASI PARTNERZY

NASI PARTNERZY:


niedziela, 26 kwietnia 2015

Pyszna kuchnia rosyjska... Kresowa Gdańsk

Restauracja Kresowa to lokal usytuowany w samym sercu gdańskiego Starego Miasta. Lokal serwuje dania kuchni rosyjskiej oraz inspirowane kuchnią Kresów, gdzie mieszały się wpływy tradycji kulinarnej Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy. Kuchni, w której możemy odnaleźć akcenty dań żydowskich, armeńskich, a nawet kaukaskich.


Lokal od lat bierze udział w wydarzeniu kulinarnym pod nazwą "Metropolia za pół ceny", a wcześniej "Gdańsk za pół ceny", podczas którego dzięki promocyjnej ofercie cenowej na wybrane przez siebie dania z menu stara się promować swoją kuchnię. Elementem tej imprezy jest rywalizacja lokali o "Koronę Smakosza", nagrodę przyznawaną na podstawie głosów gości lokalu wyrażonych w specjalnie opracowanej ankiecie. Restauracja Kresowa od kilku lat jest wyróżniana w tym konkursie za jakość i smak serwowanych dań (2014 r. w kategorii "lunch", 2013 r. w kategorii "smak potraw",  2012 r w kategorii "lokal na rodzinne wyjście", 2011 r. w kategorii "smak potraw", 2010 r. w kategorii "moja ulubiona restauracja").


Tegoroczna edycja imprezy pod nazwą "Rozsmakuj się w metropolii" zainspirowała mnie do odwiedzenia tego lokalu. Wizyta miała miejsce drugiego dnia imprezy, w niedzielne późne popołudnie.


Lokal jest bardzo duży, ogólnie przytulny i bardzo klimatyczny. Urządzony w klasycznym, starym stylu. Do dyspozycji gości pozostają dwie klimatyzowane sale oraz niewielki  drewniany taras znajdujący się wewnątrz budynku, gdzie klimatyzacji niestety nie ma. Ze względu na spore obłożenie lokalu spowodowane trwającą imprezą otrzymałem stolik właśnie na tym tarasie. Było strasznie duszno i gorąco. Rozumiem, że właścicielka lokalu stara się wykorzystać każdą przestrzeń do zapełnienia jej stolikami dla gości, ale jedzenie w takiej duchocie nie należało do przyjemnych. Dosyć irytujące jest również to, że właścicielka zmusza gości do pozostawienia wierzchniej odzieży w prowizorycznej szatni utworzonej w przejściu między salami. Odzież pozostawiana jest bez żadnego potwierdzenia ("numerka") w otwartym i niestrzeżonym pomieszczeniu. Karta dań jest mocno rozbudowana. Znajdziemy w niej, oprócz zup i pierogów, dania z drobiu, cielęciny i wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny i ryb. Cena podawana jest za składnik główny, wszystkie dodatki są dodatkowo płatne. Ceny są stosunkowo wysokie, a przy niektórych pozycjach absurdalnie wysokie (np.: malutki talerzyk wielkości spodka pod szklankę z dwiema surówkami o łącznej masie 150 g - kapusta biała i tarta surowa marchewka - w cenie 8 zł w sytuacji gdy 180 g dorsza smażonego kosztuje 19 zł)


Zanim przejdę do dań kilka słów o obsłudze. Była liczna, ale ze względu na zwiększone natężenie ruchu spowodowane trwającą imprezą zmęczona, a przez to mało przyjazna. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że obsługująca nas pani była po prostu niemiła. Widać było, że obsługuje nas na siłę. Cały proces obsługi sprowadził się do przyjęcia zamówienia, przyniesienia dań i rozliczenia rachunku. Automatycznie i bez uśmiechu, nie wspominając o cieniu zainteresowania tym, czy nam smakowało.


Zamówione dania to: roladki armeńskie z bakłażana, rosyjski kapuśniak szczi, udziec wołowy a'la Makłowicz oraz beaf Stroganow.

NADZIEWANY BAKŁAŻAN SMAŻONY 
Instagram


SZCZI
Instagram


BEAF STROGANOW
Instagram

UDZIEC WOŁOWY A'LA MAKŁOWICZ
Instagram

Na zamówione dania musieliśmy poczekać dłuższą chwilę, jednak czas oczekiwania był akceptowalny. Właścicielka lokalu nie pomyślała jednak o tym, żeby zająć swoich gości czekadełkiem. Głodni zatem oczekiwaliśmy na zamówione dania. 


Przystawka pod postacią roladek ze smażonego bakłażana faszerowanego nadzieniem czosnkowym, serowym i rybnym, podanych na zimno, to był prawdziwy raj dla podniebienia. Bakłażan podany al dente, o lekko ostrym smaku pochodzącym od zalewy, w której go umieszczono, z delikatnym nadzieniem.  Doskonale wyglądało i fantastycznie smakowało.


Szczi to rodzaj kapuśniaku z kwaśnej kapusty z dodatkiem pomidorów, gotowany na żeberkach, podawana ze śmietaną i koperkiem. Zupa bardzo ciekawa w smaku, dzięki połączeniu kiszonej kapusty i pomidorów. Doskonale doprawiona była bardzo mocna i wyrazista w smaku.


Dania główne to dwa rodzaje wołowiny podane z kopytkami i surówkami sezonowymi. Oba rodzaje mięs były bardzo delikatne i kruche. Kopytka były ugotowane al dente i doskonale komponowały się z sosami obu mięs. Surówki bardzo zwykłe (biała kapusta i starta marchewka bez żadnych dodatków). Estetyka podania dań głównych była daleka od ideału. Wyglądem bardziej przypominały dania barowe niż te serwowane w restauracji.


Podsumowując wizytę w Restauracji Kresowej mogę stwierdzić, że serwują pyszne dania. Sugerowałbym jednak aby nie sadzać gości w dusznej i pozbawionej klimatyzacji części na tarasie oraz trochę więcej uśmiechu podczas obsługiwania.


Koszt dania dla dwóch osób (przystawka + zupa + danie główne + kopytka + surówki + kawa/herbata): 175 zł
Restauracja Kresowa Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią o lokalu?

Wypełnij formularz: http://www.smakosze.info/p/podziel-sie-opinia.html